Ανακοινώσεις Δραστηριότητες

Δράση με σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων Γυμνασίου Χανδρά.

Την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του Γυμνασίου Χανδρά συνάντηση των Γονέων και Κηδεμόνων με τον ψυχολόγο του σχολείου μας κύριο Αικατερινίδη Εμμανουήλ. Με αυτό τον τρόπο ανοίγει ο κύκλος μιας σειράς συναντήσεων για θέματα που αφορούν την ποιότητα των σχέσεων μεταξύ γονέων – μαθητών και μαθητών μεταξύ τους.

Στη συνάντηση αυτή είχαμε την τιμή να παρευρεθεί και ο Διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Αιγαίου και Διευθυντής του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σητείας κύριος Ιωάννης Νούλης και να εμπλουτίσει τη συζήτηση με τις γνώσεις και τις εμπειρίες του. Η συζήτηση εξελίχθηκε μέσα σε ένα κλίμα ήρεμο και φιλικό με αλληλεπίδραση και διάθεση να επιλυθούν προβληματισμοί σχετικά με την γονεϊκή παρέμβαση προκειμένου να στηριχθούν υγιείς σχέσεις μεταξύ γονέων και παιδιών.

Μέσα από αυτή την συζήτηση αναδείχθηκαν θεματικές ενότητες με τις οποίες σχεδιάζουμε να ασχοληθούμε και σε επόμενες συναντήσεις με τους γονείς στο χώρο του σχολείου μας.

IMG 5de9b80a7a5d33a7585f0a98a6e7ef10 V